Autor: Beata Filipowicz

Rezydencja Teatru Gardzienice w Kozłówce – „Szósty akt. Po spektaklu”.

3 lipca 2024
Na zdjęciu młoda kobieta ubrana na czarno. W ręku trzyma kieliszek czerwonego wina. Za nią stoi starszy mężczyzna. Gestykuluje. Scena pochodzi z przedstawienia „6 akt. Po spektaklu”, które odbędzie się w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce 11 czerwca, o godz. 18:00.

Rezydencji Teatru Gardzienice w Kozłówce – „Szósty akt. Po spektaklu”

Na zdjęciu młoda kobieta ubrana na czarno. W ręku trzyma kieliszek czerwonego wina. Za nią stoi starszy mężczyzna. Gestykuluje. Scena pochodzi z przedstawienia „6 akt. Po spektaklu”, które odbędzie się w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce 11 czerwca, o godz. 18:00.

11 lipca, o godz. 18:00, w Teatralni, na I piętrze, odbędzie się trzecie z pięciu przedstawień przygotowanych w ramach Rezydencji Teatru Gardzienice w Kozłówce – „Szósty akt. Po spektaklu”.

 

Bohaterem dramatu, opartego na ostatnim rozdziale książki Susan Sontag „W Ameryce” (w tłumaczeniu Jarosława Andersa), jest znakomity szekspirowski aktor Edwin Booth (Mariusz Gołaj) i jego teatralna podróż z polską aktorką Heleną Modrzejewską (Katarzyna Gołąb).

W recenzji Waldemara Sulisza, znanego lubelskiego reportażysty (Dziennik Wschodni), czytamy: „To przedstawienie powinno na stałe wejść do repertuaru Gardzienic, powinno być pokazane na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce. I natychmiast sfilmowane dla Teatru Telewizji. (…) To spowiedź Edwina Bootha, genialny monolog aktora wpatrującego się w kolejną szklankę whisky. Narzeka, płacze, wspomina role i w rozpaczy uwodzi (…). Ten fascynujący spektakl o byciu w bólu, miłości i miłosierdziu wymagał wielkiego aktorstwa dramatycznego. Mariusz Gołaj zbudował rolę po mistrzowsku, stając w rzędzie takich aktorów jak Jan Frycz, Jan Peszek, Andrzej Seweryn czy Zbigniew Zapasiewicz. Na matrycy, wypracowanej wieloletnią praktyką u Staniewskiego, stworzył kawał spektaklu, okazał się pojętnym uczniem, w dodatku wzbił się ponad rozpoznawalny na całym świecie styl gardzienickiego teatru. Dykcja, gest, ruch, spojrzenie sprawiły, że fizyczna obecność przeplatała się z obecnością duchową, a duet z Katarzyną Gołąb stawał się aktorską ucztą, w której duch zaprzyjaźniał się z cielesną materią. Aktorską ucztę precyzyjnie zaprogramował reżyser Tomasz Łukasiak, dbając o to, żeby tak łatwopalna mieszanka jak ból i zawód aktor, nie wybuchła na scenie”.

 

Występują: Mariusz Gołaj i Katarzyna Gołąb.

Reżyseria: Tomasz Łukasiak

Tekst: Susan Sontag - „W Ameryce” (ostatni rozdział).

Tłumaczenie: Jarosław Anders

Projekcje: Maksymilian Czarnecki

Światła: Maciej Dziaczko

IN AMERICA by Susan Sontag. Copyright © 2000, Susan Sontag, used by permission of The Wylie Agency (UK) Limited

Zapraszamy na to wyjątkowe przedstawienie, które z pewnością pozostawi niezatarte wrażenie na każdym widzu.

Alert Systemowy